W związku z opóźnieniami w pracy firm logistycznych oraz okresu inwentaryzacji u naszych dostawców oraz w naszej firmie zamówienia złożone do 06.01.2023 mogą być realizowane z opóźnieniami.
Kiedy i dlaczego warto sięgać po droższe, markowe lampy robocze? 0

Jakie lampy robocze wybrać, czemu ceny na rynku są tak rozbieżne?

 

Wiele osób chętnie sięga po niedrogie lampy diodowe. Nic w tym dziwnego. Za kilkanaście, czy kilkadziesiąt złotych ich sprzedawcy deklarują niesamowite parametry. Dlaczego jest tak, że lampy polskich producentów są znacznie droższe, a jednocześnie ich deklaratywne parametry są zwykle znacznie niższe? Postanowiliśmy to sprawdzić. Kupiliśmy cztery lampy robocze LED, które biją rekordy popularności na jednej z internetowych platform handlowych i udaliśmy się z nimi do laboratorium fotometrycznego celem porównania z rodzimymi produktami. 

Lampy sprawdzaliśmy przy napięciu 13,5V w kuli całkującej, służącej do pomiaru strumienia świetlnego. Przedstawimy Wam deklarowane przez sprzedawcę wartości, które lampy powinny osiągnąć, oraz wyniki, które uzyskały podczas badania. 

 

l.p.  

Moc deklarowana  

Natężenie światła deklarowane  

Moc zbadana  

Natężenie światła zbadane  

Lampa 1  

27W  

2220 lumenów  

7W  

614 lumenów 

Lampa 2  

48W  

4000 lumenów  

9W  

968 lumenów  

Lampa 3  

60W  

6000 lumenów  

14W  

979 lumenów  

Lampa 4  

126W  

6300 lumenów  

33W  

2445 lumenów  

  

Ponadto Lampę numer cztery postanowiliśmy pozostawić włączoną na dłużej, aby skontrolować, jak bardzo się nagrzeje. Obudowa lampy osiągnęła 98 stopni Celsjusza. To znacznie więcej niż się spodziewaliśmy. Aby zobaczyć jakość wykonania, postanowiliśmy rozciąć obudowę i sprawdzić, jak lampa jest wykonana wewnątrz. Po demontażu klosza sprawdziliśmy, jak bardzo nagrzewa się wnętrze lampy. Diody osiągnęły 140 stopni Celsjusza, co nie wróży dobrze dla ich żywotności. Warto zwrócić uwagę, że uszczelnienie wejścia przewodu do lampy nie było zbyt dokładne, więc istnieje duże ryzyko, że lampa stygnąc z tak wysokiej temperatury będzie zasysać wilgoć do wnętrza. 

Wyniki naszego eksperymentu nie są wcale druzgocące dla tanich, przeważnie chińskich lamp. Ich bardzo atrakcyjna cena może rekompensować nieprawidłowe parametry pracy oraz niedokładne wykonanie. Jeśli lampa nie będzie pracować w trudnych warunkach atmosferycznych, będzie używana niezbyt często i na krótko, jej atrakcyjna cena może zrekompensować mankamenty w wykonaniu czy użyteczności. 

Dla porównania sprawdziliśmy najbardziej ekonomiczną lampę w naszej ofercie, której producent deklaruje strumień świetlny na poziomie 650 lumenów przy mocy 8W. Lampa uzyskała 694 lumeny i zgodną z deklarowaną moc 8W. 

Jeśli oczekujesz od lampy niezawodności, zachowania deklarowanych przez sprzedawcę parametrów, pracy niezależnie od warunków atmosferycznych i czasu użytkowania sięgaj wyłącznie po markowe sprawdzone lampy LED.  

  

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl